Blog

Ders Çalışma Koltuğu Modelleri

Çalışma Koltukları

Ders Çalışma Koltuğu Modelleri konusunda firmamız oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Özellikle eğitim öğretim dönemlerinde öğrencilerin gününün oldukça önemli bir bölümü ders çalışma koltukları üzerinde geçmektedir. Eğitim hayatı üzerine yapılan ayrıntılı araştırmalar göstermektedir ki özellikle de; okuldaki öğrencilerin oturarak geçirdiği üzere uyuyarak geçirdiği süreye yakındır. Dolayısıyla kişilerin uykularını geçirdikleri yatakların seçimine özen gösterdiği gibi; zamanlarının son derece büyük bir bölümünü geçirdikleri ders çalışma koltuğu seçiminde de özen göstermesi gerekmektedir. Bu anlamda, eğitim hayatında yer alanların ve uzun ders çalışması yapan öğrencilerin çok daha verimli; konforlu ve sağlığı tehdit etmeyen kendileri için en uygun ders çalışma koltuğunu tercih etmeleri gerekmektedir. Doğru seçimin çok önemli olduğu çalışma koltuğu tavsiye bakımından en ideal ifade herkesin kendisine en uygun  ders çalışma koltuğunu seçmesi gerekliliğidir. Çalışma koltuğu tercihinde; kişilerin fiziksel özellikleri başta olmak üzere çalışma şekli, alışkanlıkları ve başkaca etmenler etkili olmaktadır.

Özellikle de eğitim amaçlı ortamlarda çalışanlar, çalışma sürelerini sürekli olarak bilgisayar başında geçirmektedir. Örnek vermek gerekirse, ders çalışmak için zamanını kullanan bir öğrenci ders çalışma koltuğu tercihinde çok dikkatli olmalıdır. Bu sebeple böyle bir kişinin seçeceği ders çalışma koltuğunun vücudu bütünüyle destekleyici olması, uzun ders çalışma sürelerinden ve duruş bozukluğundan kaynaklı ağrıları, boyun ve bel fıtığı gibi sağlık sorunlarını önleyecektir. Kişiye en uygun özellikte bir ortopedik ders çalışma koltuğu tercih edilmesi, uzun süreli çalışmaların neden olduğu ağrıları önlediği gibi zamanla gelecekte ortaya çıkabilecek pek çok sağlık sorununu da önlemeye yardımcı olmaktadır.

Ders Çalışma Koltuğu

Ders Çalışma Koltuğu

Ders Çalışma Koltuğu Modelleri

Kişinin kendisine en uygun ders çalışma koltuğu seçiminde dikkat etmesi gereken noktaların başında çalışma koltuğunun yüksekliği gelmektedir. Çalışma koltuğunun yüksekliğinin kişinin fiziksel özelliklerine uygun olmaması, verimli bir çalışma yapılmasını engelleyeceği gibi duruş bozukluklarından kaynaklı ağrılara ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilecektir. Bu anlamda, ders çalışma koltuğu yüksekliğinin, aşağı ve yukarı şekilde ayarlanabilir nitelikte olması faydalı olmaktadır. Ders çalışma koltuğunun yüksekliğinin nasıl olması gerektiğine ilişkin olarak; üst bacağın yere paralel olduğu ve ayakların yere tam bastığı bir pozisyonun, çalışma koltuğu açısından uygun olduğu söylenmektedir. Ders çalışma koltuğu seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer husus sırt yüksekliğidir. Bu anlamda, kişinin çeşitli oturma şekillerinde rahat etmesini sağlayacak şekilde sırt yüksekliğinin ayarlanabilir olduğu bir çalışma koltuğu seçmesi faydalı olacaktır.

Vücudunuza uygun olarak ayarlayabileceğiniz bir bel desteği, sağlıklı bir çalışma koltuğunda bulunması gereken en önemli özelliklerden birisidir. Bel desteği, bel boşluğunuzu ve alt omurganızı destekleyerek uzun süreli oturmanın beliniz üzerinde oluşturacağı baskı ve yükü azaltır. Vücut ölçülerinize uygun olarak sırt yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir çalışma koltuğu, sırtınızı ve belinizi farklı oturma pozisyonlarında destekleyerek omurganız üzerindeki stresi ve baskıyı azaltır. Doğru bir sırt yüksekliği, bacaklarınızın ve kollarınızın pozisyonunun da düzelmesini sağlayarak duruşunuzu korumanıza yardımcı olur.

Ders Çalışma Koltuğu Kriterleri

En uygun ders çalışma koltuğunu seçerken çalışma şeklinizden, alışkanlıklarınıza ve özel ihtiyaçlarınıza kadar pek çok etkeni değerlendirmelisiniz. Fakat, tüm bu kriterlerin dışında, sağlıklı bir ders çalışma koltuğunun bazı temel özelliklere sahip olması gerektiğini unutmamalısınız. Sağlıklı bir ders çalışma koltuğunun en temel özelliklerinden biri, koltuk yüksekliğinin ideal yüksekliğinizden biraz daha aşağıda ve yukarıda ayarlanabilir olmasıdır. Böylece vücut ölçülerinize, masanızın yüksekliğine ve çalışma pozisyonunuza uygun olarak koltuk yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Ders çalışma koltuğunuzun yüksekliğini ayarlarken ayaklarınızın yere tam basmasına ve üst bacağınızın yere paralel olmasına dikkat etmelisiniz. Ders çalışma koltuğunuz vücut ölçülerinize uygun olarak yeterli oturma alanına sahip olmalıdır. Oturduğunuzda üst bacağınızı desteklemelidir; ancak dizlerinizin arkasına temas edecek ve kollarınızı kolçaklara dayamanızı zorlaştıracak kadar büyük olmamalıdır.  Bacak boyunuza uygun olarak koltuğunuzun oturma derinliğini ayarlayabilmelisiniz. Oturma derinliği ayarı konforun yanı sıra farklı çalışma pozisyonlarında duruşunuzu korumanıza yardımcı olur.

Çalışma koltuğunun ayakları, ağırlık merkezi değişse dahi düşmeyi engelleyecek genişlikte olmalıdır. Tekerlekler ise, kullanılan mekanın zeminine göre sert zemine ya da yumuşak zemine uygun olarak tercih edilmelidir. Ayrıca çalışma şeklinize uygun olarak oturduğunuzda ya da kalktığınızda kilitlenebilir özelliklere sahip olabilmelidir. Birbirinden bağımsız olarak yüksekliği ve genişliği ayarlanabilen, ileri-geri hareket kabiliyetine sahip kolçaklar, vücut ölçülerinize ve çalışma pozisyonunuza uyum sağlar. Böylece omuz, kol, dirsek ve bileklerinizde oluşabilecek sağlık sorunları riski en aza iner.

Ergonomi

Ders Çalışma Koltuğu Modelleri içinde sırt sertliği, çalışma koltuğunun kuvvet miktarını ağırlığınıza uygun olarak ayarlamanızı sağlar. Dik pozisyonda da sırtı desteklemeye ve duruşu korumaya yardımcı olmalıdır. Belirli bir düzeyde baskı uygulayarak aktif oturmayı ve otururken bile kasları çalıştırabilmelidir. Boynunuzun yapısına ve çalışma pozisyonunuza göre açısı ve yüksekliği ayarlanabilen bir boyun desteği, özellikle uzun süreli oturmalarda, boynu destekleyerek boyunda oluşabilecek rahatsızlıkların riskini en aza indirir. desteklenmesi ve korunması gerekir. Çalışma koltuğunun mekanizması, koltuğun oturma fontu ve sırtının ne şekilde hareket edeceğini kontrol etmesinin yanı sıra çeşitli kumandalar (düğme, kol, vb.) ile koltuğunuzu kendinize en uygun şekilde ayarlamanıza yardımcı olur.

Omurganın doğal eğimini destekleyen, sırt eğimi ayarlanabilir bir çalışma koltuğu, üst bedeninizi ve sırtınızı rahatlatır ve korur. Aynı zamanda geriye yaslanmak, uzun süre aynı pozisyonda oturmanın sinirler üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltır ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir çalışma koltuğu, sıklıkla tüm vücudunuzla hareket etmenize gerek olmadan, hareketlerinize uyum sağlayacak şekilde dönebilmelidir. Gün boyu bedeninize temas eden bir çalışma koltuğunun üretiminde kullanılan materyaller, sağlığa zararlı kimyasallar içermemelidir. Çalışma koltuğunuzu seçerken kullanılan materyallerin güvenlik ve sağlık standartlarına uygunluğunu belirleyen sertifikalara sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz Çalışma koltuğunuzun oturma fontu, kaymamalı ya da hareket etmeyi engelleyecek kadar sert olmamalıdır. Sırt döşemesi ise, hava alan ve çalışma sırasındaki hareketlere uyum sağlayan materyalden üretilmelidir.

Ofistim Hakkında

Ofistim Mobilya devlet kurumları da dahil olmak üzere, geniş kitlelere hitap etmektedir. Çalışmalarımız arasında; dekorasyon, otel mobilyaları, ofis mobilyaları, hastane mobilyaları ve okul mobilyaları gibi geniş tasarımlarımız yer almaktadır. Çalışma dolapları, toplantı masaları, dolaplar, balkonlar, paneller, otel grupları, sehpalar, yataklar, VIP makam koltukları, kanepeler, bilgisayar masaları, eğitim ürünleri, metal ürünleri, kompakt arşiv sistemleri üreten Ofistim Mobilya, yurt dışı ve Türkiye sektöründe çok sayıda kaliteli ve estetik ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir. Her bir ürün için garanti sertifikası bulundurmakla birlikte kaliteden asla taviz vermemektedir. Kalite sertifikası bulunan ürünlerimizi en üst seviyeye taşımak adına AR-GE merkezimiz ile dünya standartlarında testlerden geçirmekteyiz.

Ürün tasarımı yaparken estetiğe önem veren firmamız, kaliteden taviz vermeden hızlı ve seri olarak müşteri taleplerini karşılamaktadır. Kaliteden taviz vermeyen Ofistim, üretimden pazarlamaya kadar her aşamada hep en iyisi olmayı hedeflemektedir. Gücünü müşterisinden alan Ofistim, pazarlama sürecinde her zevke hitap edecek geniş ürün yelpazesi sunmaktadır. Bu güç ve inançla her geçen gün Türkiye ve dünya sektöründe dev adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Ofistim Mobilya, alışılmışın dışında modern çizgiler ile benzersiz tasarım ve hizmet kalitesi sunmaktadır. Bu hizmetlerini ulusal ve uluslararası rekabet ortamında, müşteri talepleri doğrultusunda karşılamaktadır. Modern çizgilerin klasik dokunuşlarla dansını ortaya koyan Ofistim Mobilya, zarafetin öncüsü olarak ilk tercih edilen marka olmayı hak etmektedir. En büyük referansı, daha önce imzasını attığı projeler olan firmamız ile hayalini kurduğunuz her tasarıma ulaşmanız Ofistim ile mümkün.