TUNCAY KAYA

‘‘Firmamızın kısa sürede sektörün önde gelen, güvenilir firmalarından birisi olmasında ticari tecrübemiz ve dürüstlüğümüz etkili oldu.’’

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tuncay Kaya. Ofistim Mobilya Tasarım firmasının kurucusu ve Genel Müdürü’yüm.

İş serüveninizden bahseder misiniz?

Ofis mobilyaları alanında uzun yıllara dayanan, satıştan başlayıp yöneticiliğe uzanan tecrübelerim oldu. Bu tecrübeleri kendi firmamı kurarak değerlendirmeyi hayal ediyordum. Çocukluk arkadaşım, can yoldaşım Seyfullah Kara ile bir gün “artık zamanı” dedik ve Ofistim Mobilya Tasarım Şirketi’ni kurduk. İki ortak olarak firmamızı sektörün beklentilerini göz önünde bulundurarak kurguladık. Firmamızın kısa sürede sektörün önde gelen, güvenilir firmalarından birisi olmasında ticari tecrübemiz ve dürüstlüğümüz etkili oldu diye düşünüyorum. Kısa sürede çok güzel projelere imza attık. Bu süreçte, en büyük destekçimiz ailelerimiz ve bize güvenen arkadaşlarımız oldu.

İş dünyasında başarıyı nasıl yakaladınız?

Dar gelirli bir ailede büyüdüm ve çocukluğum çok kısıtlı imkânlarla geçti. Bence bu husus iş dünyasındaki başarımın ve azmimin temel kaynağı… İlk para kazanma deneyimimin nasıl olduğundan bahsedeyim size. 90’lar jenerasyonunda olanlar bilir. El tetrislerinin piyasaya çıktığı dönemde ilkokul ikinci sınıftaydım. Ailemin bana tetris alacak gücü yoktu. Günlerce ağladım, benim de tetrisim olsun istiyordum. Benden beş yaş büyük bir dayım var, bana o tetrisi almanın bir yolu olduğunu söyledi. Ertesi sabah geldi, hava henüz aydınlanmamıştı. Elimizde yuvarlak bir tepsiyle simit fırınına gittik. Ve o zamanın parası ile aşağı yukarı 20 TL’lik simit aldık. Bu simitleri satıp 40 TL yapacağımı, daha sonra bana verdiği 20 TL’yi kendisine ödeyip ertesi gün kendi sermayemle simit alıp yine simitleri satacağımı, yaptığım karla el tetrisini alabileceğimi söyledi. İşte tamda burada ticaret hayatımın başladığını düşünüyorum. Çünkü o andan itibaren çalışmayı hiç bırakmadım, pazarlarda su sattım, Siteler’de mobilya imalathanelerinde çıraklık yaptım. Okul hayatım boyunca hep çalıştım. Sahip olduğum her şeye kendim mücadele ederek sahip oldum ve bundan çok mutluyum. Buradan maddi durumu ne olursa olsun çocuklu ailelere bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Çocuklarınıza para kazanmayı ve paranın değerini öğretin. Paranın değerini, bir şeylere kendi çabalarıyla sahip olabilmenin değerini anlamaları hayatlarını şekillendirmeleri noktasında çok önemli…

Ofistim’in benimsediği en temel ilke dürüstlük. Yaptığımız her işin arkasında duruyoruz ve bundan gurur duyuyoruz.

Ofis dizayn ederken öncelikleriniz nelerdir?

Müşterinin talebini doğru değerlendirmek, talebe uygun tasarımı maksimum kalite ve makul fiyatla, zamanında müşteriye sunabilmek bizim için çok önemli. Ofistim imzası taşıyan bir ofis, ilk bakışta göze çarpan kalitelisiyle farklılığını ortaya koyabilmeli. Geriye dönüp baktığımızda iyi iş ortaya koyduğumuzdan emin olmalıyız, doğru iş yaptığımızı bilerek içimiz rahat olmalı. Tamamladığımız her bir proje yeni projeler için birer referans; her bir projemiz için tüm süreçlerde özenle, titizlikle hareket ediyoruz. Tüm bunlar müşteri memnuniyetine doğrudan yansıyor. Firmamızın sloganı en başından beri “Birlikte Hayal Edelim.” Biz müşterimizle birlikte hayal etmeyi ve bu hayali birlikte gerçekleştirmeyi seviyoruz.

Müşterilerinize ne tür ürünler sunuyorsunuz?

Ofistim Mobilya Tasarım proje, dekorasyon, ofis mobilyaları, hastane mobilyaları, otel mobilyaları ve okul mobilyaları alanlarında faaliyet gösteriyor. Toplantı masaları, bankolar, dolaplar, çalışma grupları, okul grupları, otel grupları, paneller, VIP makam koltukları, kanepeler, sehpalar, yataklar, eğitim ürünleri, metal ürünleri, compact arşiv sistemleri, bilgisayar masaları üretiyoruz ve satıyoruz.

Ofistim’i sektöründeki diğer firmalardan ayıran en önemli özellik nedir?

Ofistim’in benimsediği en temel ilke dürüstlük. Yaptığımız her işin arkasında duruyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Birinci önceliğimiz müşteri memnuniyeti, müşteri memnuniyetini ön planda tutmanın bizim için getirileri hep fazla olmuştur. Bitirmiş olduğumuz projelerde Ofistim Mobilya Tasarım’ın iç mimarlarının çok büyük rolü var. Çünkü biz Türkiye’nin en iyi mimarları ile önce müşterilerimizin hayallerini görsele döküyoruz sonra uygulamaya geçiyoruz. Proje departmanımızdaki takım arkadaşlarımıza, gözümüzün nuru iç mimarlarımıza bu noktada teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Firmanızın amaçları ve hedefleri nelerdir?

Yurtiçinde başarı grafiğimizi korumak istiyoruz öncelikle. Kendimizi sürekli yenilemeliyiz, çok dinamik bir sektördeyiz çünkü. Bu sebeple 2019 yılı için sağlam hazırlıklar yaptık. Yurtdışı pazarında da etkin bir oyuncu olma hedefine odaklanıyoruz son dönemde. Bu yönde de çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor.

Sizce geleceğin ofisleri nasıl olacak? Ne yönde değişimler yaşanabilir?

Fonksiyonel mobilyalar ve ergonomik tasarımlar ön plana çıkacak diye düşünüyorum.

Ofis projelerinde en önemli kural verimli çalışma ortamının yaratılmasıdır. Siz bu konuda müşterilerinize ne vaat ediyorsunuz?

Elbette. Müşterimiz bize gayet doğal olan bu taleple geldiğinde kendilerinin mevcut çalışma ortamlarını en verimli nasıl değerlendirebileceklerini gösteren ön çizimleri sunuyoruz yani içlerine sinen, kendilerini en rahat hissedebilecekleri modeli seçmeleri için gerekli alternatifleri sunuyoruz. Bizim çalışma modelimizde hiç bir sonuç sürpriz olamaz çünkü ön çizimlerle müşteri ne ile karşılaşacağını önceden bilir.

Son olarak Bom Dergi okurlarına ne söylemek istersiniz?

Değerli okurlarınızla bu satırlar aracılığıyla buluşmak çok keyifli. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ürünlerimizi tanımak, incelemek isteyen okurlarımızı Cevizlidere’de yer alan showroom’umuzda ağırlamaktan memnuniyet duyarız.