Blog

Home Ofis Nasıl Tasarlanır?

Home ofis

Home ofisiniz bir işi yürütmek için ayrılmış bir alan, uzaktaki çalışma ofisiniz veya sadece faturaları ödemek için bir alanınız gibi görünebilir. Oysa ki siz metal bir masa ve bir köşeye doldurulmuş ekstra sandalyeden daha fazlasını hak ediyorsunuz. Neden? Evinizin geri kalanının tasarımını ve konforunu yansıtan bir ofis, motivasyon ve çalışmak için iyi bir alandır.

1. Yer

Muhtemelen home ofisinizde uzun saatler geçireceksiniz, bu yüzden ofisinizin yerini iyi seçmelisiniz. (Örneğin, nadiren kullanılan misafir odasını korumak için küçük bir masayı penceresiz bir odaya sıkıştırmayın).

Ayrıca, dikkat dağıtıcı şeylere karşı koyma yeteneğinizi de göz önünde bulundurun. Yoğun hareketlilikte mi çalışıyorsunuz yoksa ofisiniz sessiz bir alanda mı olmalı? Müşteriler uğrayacaksa, geniş oturma alanına sahip özel bir alan bir zorunluluktur.

2. Hem güzel hem de işlevsel olan parçalar…

 Masanız, raflarınız ve kitaplığınız size hizmet etmelidir, tersi değil. Mobilyaya yatırım yapmadan önce iş akışınızı ve ihtiyacınız olan öğeleri iyice düşünün ve ardından hem güzel hem de işlevsel olan parçaları ofisiniz için seçin.

Home ofis mobilyalarınız, “ruhsuz” diye bağırmak yerine, evinizdeki diğer odaları tamamlamalıdır. Eviniz geleneksel bir dekora sahipse, sıcak ahşap rengi, rahat çalışma koltukları idealdir. Çağdaş bir home ofiste ise sanatsal parçalar veya modern metal mobilyalar bulunabilir.

3. Harika Bir Çalışma Koltuğuna Yatırım Yapın

Ofis koltuğunuzda saatler geçiriyorsunuz; güzel, ergonomik açıdan doğru, rahat bir koltuk her kuruşa değer.

4. Home ofis Duvarlarını Sevdiğiniz Bir Renkle Boyayın

“Ofis bejini” unutun: Sizi harekete geçirecek bir renge ihtiyacınız var. Bazı insanlar için bu turuncu veya limon yeşili gibi parlak, neşeli bir renktir. Diğerlerinin performans için botanik yeşil veya deniz köpüğü mavisi gibi sakinleştirici bir gölgeye ihtiyacı vardır. Belirli renklerin ruh halinizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

5. Kendinize Bir Bakış Açısı Verin

Bilgisayardan yukarı baktığınızda, masayı boş bir duvardan daha ilginç bir şeye bakabileceğiniz bir yere yerleştirin. Bir pencerenin doğal ışığı idealdir, ancak penceresiz bir alandaysanız, masanın üzerine güzel bir resim asın veya sandalyenizi kapıya bakacak şekilde konumlandırın.

6. Home Ofis Aksesuarları Seçin

Çağdaş bir görünüm istemiyorsanız, kalemlik için güzel bir kupa, modaya uygun bloknotlar, yapışkan notlar ve dekoratif bir çöp sepeti gibi Home ofisinizi rahat hissettiren aksesuarlar seçebilirsiniz. İster çocuklarınızın çerçeveli resmi isterse klasik bir tablo olsun, duvarlara ilham verici baskılar asın.

7. Dikey ve Yatay Olarak Organize Edin

Pek çok home ofis metrekare içinde yüzmüyor, bu nedenle alanı verimli kullanmak zorunludur.

Kağıtları ve ofis ekipmanlarını masadan kaldırmak için duvara asılı raflar ve önemli kağıtları elinizin altında tutmak için masanın üzerinde dikey dosya klasörlerini kullanabilirsiniz. İstifleyici misin yoksa dosyalayıcı mı? Temiz bir masaüstü tercih ediyorsanız, “yapılacaklar” kağıtlarınız için bir çekmece belirlemelisiniz. Böylelikle kendinize daha ferah bir çalışma ortamı hazırlamış olursunuz.

8. Teknolojiyi Düzenleyin

Bilgisayarı, yazıcıyı ve telefonu güzelleştirmek için yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak çirkin kabloları gizleyebilirsiniz. Ekipmanınızın prizlere yakın olduğundan ve fişini çekmeniz gerekirse kolayca erişilebildiğinden emin olarak başlayın. Masanın üzerindeki kabloları kumaş kordon kılıfına sarın ve kabloları masadaki bir delikten geçirmeye yardımcı olan ve altlarını gizleyen plastik veya metal bir kapak olan masa rondelasına sarın. Masaya takılan ve kabloları yerden kaldıran bir kablo sarıcı, boru veya tel düzenleyici ile zemindeki kordon ormanını güzelleştire bilirsiniz.

9. Home Ofis Işık Olsun

İşte parlak bir fikir: ofisinizin göz yorgunluğunu ve baş ağrısını azaltmak için bol miktarda ışığa sahip olduğundan emin olmalısınız. Bilgisayar monitörünü pencereden veya üstten ışıktan parlama olmayacak şekilde yerleştirin ve görev aydınlatması için masanın üzerine küçük bir lamba yerleştire bilirsiniz.

10. Kendinize İlham Verin

Sizi ofisinize bağlayan ve motive eden aksesuarlar seçmelisiniz: birkaç değerli biblo, çerçeveli bir sanat eseri, masanızın üzerinde özel bir fotoğraf olabilir. Paris’in bir baskısı, içinizdeki ilham perisini canlandırabilir veya çocuklarınızın bir fotoğrafı size her şeyi onlar için yaptığınızı hatırlatabilir.


www.ofistim.com.tr