Blog

Geleceğin İş Dünyası ve Covid 19

Geleceğin İş Dünyası ve Covid 19

Geleceğin İş Dünyası Covid 19, insanların çalışma hayatlarını ve işlerini altüst etmiş durumdadır. Bununla birlikte Twitter ve Facebook çalışanlarına evde kalıcı olarak çalışma fırsatı verdiklerini duyurdu. Ancak bütün şirketlerin bunu yapma gücü olmadığı için işyerlerinde farklı virüs önlemleri almaktadırlar.

İşte çalışma ve işyerlerinin alabileceği bazı önlemler;

1. Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Facebook, sanal ekranların havada süzüldüğü ve insanların bunları yeniden boyutlandırabildiği fütüristik masa kurulumlarını deniyor. Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik başkanı Andrew Bosworth, Twittwer’da karma gerçeklik çalışma alanının görüntülerini ortaya çıkardı. Sosyal ağın uzaktan çalışmayı güçlendirmek istediğini ve insanların gerçek ve sanal dünyalar arasında, geçiş yapmasını sağlamak için çalışmalar yaptığını söyledi.

2. Sosyal Mesafeli Ofis

Bir şekilde ofis hayatının devam etmesi gerekmektedir. Buradaki zorluk, iş yerlerinin bu yeni düzene nasıl ayak uyduracağıdır. Mevcut salgının ofis mobilyalarını tamamen değiştireceği söylentiler arasında… Bu nedenle salgının bütün ofis düzenini ve mobilyalarını değiştirdiğini görmekteyiz.

3. Basit Çözümler

Masalar nasıl temiz tutulur? Daha fazla el dezenfektanı gibi bariz eklemelerin yanı sıra, daha iyi çözümler ve değişiklikler yardımcı olabilir. Örneğin; Bazı firmalar ofisinde ki çalışanlardan masaları için bir kâğıt servis altlığı almalarını istemektedir. Günün sonunda kâğıt atılır ve bu da COVID-19’un yüzeylerde yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Temassız Teknoloji

Ayrıca şirketlerin hastalık bulaşmasını azaltmak için temassız teknolojilere yatırım yapması gerekmektedir. Geleceğe yeni bir bakış açısı olarak, modern ofislerin tamamen temassız sisteme geçtiğini görmekteyiz. Ofis kapılarının hareket sensörleri yüz tanıma ile otomatik açılmakta, bir akıllı telefondan asansörler kontrol edilebilmekte hatta bir kahve siparişi de verilebilmektedir.

Geleceğin İş Dünyası Teknoloji çalışanlara sosyal mesafeyi hatırlatmak içinde kullanılabilir. Bazı büyük firmalar çalışanların hareketlerini cep telefonları aracılığıyla takip etmek için ofisine işaretler yerleştirdi ve potansiyel olarak ihlal edildiğinde uyarılar gönderiyor. 

5. Yeniden Oluşum

Durumun ciddiyeti göz önüne alındığında bazı şirketlerin büyük önlemler aldığını hatta radikal kararlar vererek yeniden bir inşa işine girdiğini görmekteyiz. Covid-19 daha geniş alanlar ve sosyal mesafeli bir hayatı ofislere mecbur bırakmıştır. Bu nedenle firma sahipleri çalışanlarına daha geniş alanlar sağlamak için firmalarını büyütmeye çalışmakta ya da ek binalar inşa etme yoluna girmektedir.

6. Temiz Hava

İyi havalandırmanın Covid-19’un yayılmasını önlemenin anahtarı olduğu düşünüldüğünde büyük bir eğilim basit bir pencere açmak olabilir. Yani pencereler açılabiliyorsa birçok ofis kontrol atında mı?

Filtrelenmiş havanın tek seçenek olduğu durumlarda, yüksek kaliteli ofis iklim kontrol sistemleri için patlama zamanı olabilir. Çin’in kötü havayı gidermek için bu teknolojiyi kitlesel olarak benimsemesinin ofis çalışanlarının masasına daha hızlı dönmelerine yardımcı olduğu düşünülüyor.

7. Birlikte Çalışma

Geleceğin İş Dünyasında yeni kurulan şirketlerin binalarında ofislerin Covid-19 virüsüne göre dizayn edildiğini görmekteyiz. Bunun nedeni ortak çalışma alanlarında virüsün çoğaldığının tespit edilmesidir.

Ayrıca selamlaşmalar tamamen değişmiş hatta firmalar selamlaşma politikaları belirlemişlerdir. Bazı ülkeler reklam panolarında kişinin kendi ellerini sıktığı reklamlar vererek selamlaşmayı önlemeyi hedefledi.

İletişim için tıkayın…