Blog

Ders Çalışma Koltuğu Sağlıklı Gelecek İçin Doğru Seçilmeli

Ders Çalışma Koltuğu

Okul çağındaki çocuklar ve gençler, günün büyük çoğunluğunu masa başında ders çalışarak geçirmektedir. Bu doğrultuda, kullandıkları ders çalışma koltuğu sağlıkları açısından büyük önem arz etmektedir. Duruş bozuklukları ile başlayan sorunlar, ciddi kas ve eklem problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Sürekli belirli bir alana bakarak çalışma söz konusu olduğu için sırt, boyun, bel, bilek ve dirsek ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, doğru çalışma koltuğu seçimi çocukların ve gençlerin kas ve eklem sağlığını doğrudan etkileyebilmektedir.

Son Yıllarda Ne Değişti?

Araştırmalar geçtiğimiz yıllarda görülme sıklığı daha çok 30-50 yaş aralığı olan boyun fıtığı hastalığının artık çok daha erken yaşlarda görülmeye başladığını ortaya koymaktadır. Bu sebeple doğru ders çalışma koltuğu seçiminin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Ders Çalışma Koltuğu Motivasyonda Etkili mi?

Özellikle sınav döneminde olan öğrencilerin çalışma motivasyonlarını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Şüphesiz ki verimli çalışma ortamı dolaylı olarak da kullanılan çalışma masası ve ders çalışma koltuğu bu motivasyon sürecinin önemli birer parçasıdır. Uzun süre motive olmaları ve dikkat dağınıklığı yaşamadan çalışmalarına konsantre olabilmeleri için öncelikle rahat edebilmeleri gerekmektedir. Kısa bir çalışma süresinde dahi, rahat edemedikleri bir çalışma ortamı sebebiyle gelişen ağrılar konsantrasyonlarını kaybetmelerine sebep olabilir.

Peki, bireyler doğru ders çalışma koltuğu seçimini nasıl yapabilir?

Ders Çalışma Koltuğu Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Bedeni bütünüyle destekleyen bir ders çalışma koltuğu oluşabilecek ağrıların önüne geçebilir. Koltuğun yüksekliğinin kişinin ideal yüksekliğine göre ayarlanabilir olması önem arz etmektedir. Araştırmalar ideal yüksekliğin, ayarlanabilir olmak koşuluyla, 40-50 cm aralığında olduğunu ortaya koymaktadır. Yine verilere göre, kişi sırt ve bel bölümlerini çalışma koltuğunun arkasına tam olarak dayayarak oturduğu takdirde ders çalışma koltuğunun ön kenarı ile kişinin dizlerinin arkası arasında yumruk genişliğinde yani yaklaşık 5-7 cm şeklinde bir mesafe olmalıdır.

Ders Çalışma Koltuğunun Boyun Sağlığında Önemi

Boyun desteğinin mevcut olması, kişinin boyun bölümünün desteklenmesini sağlayarak olası boyun ağrılarını önler. Boyun düzleşmesinin ve daha uzun vadede boyun fıtığı gibi klinik tabloların ortaya çıkmasını engelleyebilir. Bu sebeple ders çalışma koltuğu seçiminde boyun desteğinin olup olmadığı, varsa boynu yeterli ölçüde destekleyip desteklemediği tercih öncelikleri arasında yer almalıdır.

Koltuk Genişliği Yeterli mi?

Bireyler koltuk genişliğini, vücut ölçülerini dikkate alınarak belirlemelidir. Ders çalışan çocuklar ve gençler daha rahat ve daha motive çalışabilmek için yeterli oturma alanına sahip olabilmelidir. Ayrıca koltuğun kolçakları da uygun büyüklükte olmalı ve kişinin kollarını kolaylıkla dayayabileceği ölçüde hazırlanmış olmalıdır.

Sırtın ve Belin Sağlıklı Duruşu Önemi

Oturduğumuz herhangi bir alanda bel boşluğumuzu desteklemememiz öncelikle basit sızı gibi görünür. Ancak uzun vadede omurga kökenli kas ağrılarına ve sonrasında bel fıtığına dönüşen ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir.  Bu sebeple kullandığımız sandalye, koltuk ve tabi ki çalışma koltuğu bel boşluğunu destekleyecek şekilde üretilmiş olmalıdır. Kişi çalışma koltuğunda otururken, bel boşluğu koltuğunun arkasına temas etmelidir. Kişinin çalışma koltuğunda sırtını dayadığı kısmın yüksekliği kürek kemiklerinin en az yarısına kadar ulaşmışsa bu doğru oturuş şekli olarak kabul edilmektedir. Sırtın ve belin rahatlığı sağlıklı duruşu sağlayan temel aşamalardan biri olarak düşünülebilir. Bu sebeple çalışma koltuğu satın alırken, bel ve sırtın yaslanacağı bölümlere de özel hassasiyet göstermekte fayda bulunmaktadır.

Ders Çalışma Koltuğu Tekerlekli mi?

Ders çalışma koltuğunun sabit olmaması bir avantajdır. Uygun tekerleklerle dönebilir şekilde tasarlanmış olması gerekli pozisyonlara uygun biçimde dönebilmeyi sağlar. Bu durum bir avantaj olarak kabul edilebilmektedir.

Ders Çalışma Koltuğunuz Ergonomik mi?

Ergonomiyi kısaca “fiziksel çevrenin insana uyumlaştırılması” olarak tanımlamak mümkündür. Çağımızın bir getirisi olarak insana uyumlu eşyanın, nesnenin, ofisin vb. fiziksel birimlerin ortaya koyulması büyük önem arz etmektedir. Çalışma ortamının doğru tasarlanması, kişinin verimini arttırabilmesi için en uygun eşyaların tercih edilmesi bu yönde çalışmaların önemli bir aşaması olarak kabul edilebilir.

Nasıl Bir Çalışma Ortamı?

Öğrencilerin özellikle de sınav sürecini deneyimlemekte olan çocukların ve gençlerin çalışma verimlerini korumaları ve hatta arttırmaları için ergonomik biçimde düzenlenmiş bir çalışma ortamına sahip olmaları başarı düzeylerinde etkili olacaktır. Bu sebeple yukarıda vurgulanmış teknik özelliklere sahip olan ders çalışma masası ve ders çalışma koltuğu tercih edilmesinin verimlerini doğrudan etkileyeceği söylenebilmektedir. Bir başka deyişle, çalışma ortamlarının fiziksel olarak doğru şekilde uyumlaştırılmış olmasıyla öğrencilerin başarı oranlarının artması kaçınılmazdır