Ürünler

Depolama Sistemleri

Metal Arşiv Dolapları

Hastane Mobilyası

Okul Mobilyaları

İletişim Bilgileri

Yurt Mobilyaları

Yurt mobilyaları; Kişilerin oturma; dinlenme; çalışma; yemek yeme ve eşyalarını depolama gibi pek çok yaşamsal aktiviteye yönelik sosyal; kültürel temel ihtiyaçların konforlu ve güvenli bir şekilde karşılanması maksadıyla kullanılan eşyaların tümüne mobilya denilmektedir. Mobilya terimi; oldukça geniş bir alana ve eşya bütününe hitap etmektedir. Mobilyalar çoğunlukla ağaç malzemelerden yapılmakta ise de kimi mobilyaların demir veya daha farklı malzemelerden yapıldığı da görülmektedir. Mobilyalar; kişilerin temel gereksinimlerini gidermeye yönelik kullanım eşyalarıdır. Kişilerin mobilyadan beklentisinin ne olduğuna ilişkin olarak; kullanım kolaylığı; rahatlık; konfor; fonksiyonellik; dayanıklılık; sağlık ve estetik gibi temel ifadelerin kullanılması mümkündür.

Yurt Mobilyaları

Mobilyalar; kullanım alanlarına ve kullanıcı kişilerin yapısına göre farklı sınıflandırmalara tabi tutulmaktadır.  Mobilyalar; kullanıldıkları alanlara göre farklı model ve fonksiyonlarda üretilebilmektedir. Buna bağlı olarak mobilyaların; otel mobilyaları; okul mobilyaları; yurt mobilyaları veya hastane mobilyaları olarak adlandırılması mümkündür. Bununla birlikte mobilyaların; kullanıldıkları alana göre iç mekan mobilyaları ve dış mekan mobilyaları olarak sınıflandırılması mümkündür. Üretiminde kullanılan yapım malzemelerinin türüne göre mobilyalar; metal mobilyalar; ahşap mobilyalar; plastik mobilyalar; mermer (taş) mobilyalar; kompozit mobilyalar ve cam mobilyalar olarak da sınıflandırılmaktadır. Bir diğer sınıflandırma türü yer düzlemindeki konuşlandırma şekline bağlı olarak yapılmakta olup mobilyalar; sabit mobilyalar ve hareketli mobilyalar olarak ayrılmaktadır.

Mobilya tercihinde; mobilyaların kullanılacağı alanın niteliği büyük önem arz etmektedir. Yurt mobilyaları; pek çok bireyin barındığı; kalabalık ve toplu kullanımın olduğu bir alan olmasından dolayı mobilya seçiminde dayanıklılık; fonksiyonellik ve kullanışlılık göz önüne alınan ilk unsurlardır. Yurtlarda kullanılan mobilyaların başında ranza gelmektedir. Ranzalar; genel olarak tek kişilik bir yatağın kapladığı alan kadar bir hacim kapladıkları için oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Aynı alan içerisinde en az iki kişi için yatma ve dinlenme ortamı sunmaktadır. Dolayısıyla ranzalar; yurt mobilyalarının vazgeçilmez parçasını oluşturmaktadır. Yurt mobilyaları için ranza seçiminde; ilk göz önüne alınması gereken husus; ranzanın konulacağı alanın boyutudur. Buna bağlı olarak söz konusu odaya ranzanın nasıl yerleştirileceği; başkaca mobilya çeşitlerinin de konulması söz konusu olabilecektir.

Yorum Bırak