Blog

Konferans Salonu Tasarımı

Konferans salonu

Konferans Salonu tipik olarak öğretim için kullanılan büyük bir odadan, amfiler geleneksel sınıflardan veya diğer öğrenme alanlarından farklıdır. Konferans salonu tasarımı, oditoryum tasarımına dayanır ve izleyicilere ana sahne veya platformun mükemmel görünürlüğünü sağlar. Çoğu amfiye sıralı koltuklar yerleştirilmiştir, bu da tam arkada oturanların önde neler olup bittiğini görebilmesini sağlar.

    –  Konferans Salonları aşağıdaki amaçlar için kullanılabilir:

    –  Öğretim ve sunum

    –  Performanslar

    –  Personel toplantıları

    –  Drama dersleri

    – Etkileşimli öğrenme ve tartışma

Konferans Salonu Tasarımı Neden Önemlidir?

Bir konferans salonunun tasarımı, öğrenme deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir, konsantrasyon ve etkileşimi teşvik eden bir ortam yaratmak için optimize edilmelidir. Kötü tasarlanmış bir konferans salonu, öğrenmeyi teşvik etmenin tam tersini yapar ve en özenli öğrencilerin bile ders sırasında dikkatini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle konferans salonu tasarımı dikkatli bir mimari gözlem gerektirir. 

Konferans salonu tasarımı, en iyi seviye de çalışma koşullarını sağlamak için birçok özelliği içermelidir. 

Temel Tasarım Hususları Görünürlük / Görüş Çizgileri

Görünürlük herhangi bir amfinin başarısı için hayati öneme sahiptir, izleyicilerin her üyesi, engelsiz bir görüş hattı ile her zaman net bir şekilde görebilmeli, ayrıca fiziksel olarak kişinin yüz ifadesini tanıyabilecek kadar yakın olmalıdır.  Herhangi bir dersin veya sunumun başarısı büyük ölçüde izleyicinin ve sunum yapan kişinin ilişkisine bağlıdır.

Konferans Koltukları / Konferans Salonu

Koltukların dağılımı, seyirci katılımı ve etkileşimli öğrenmede, koltukların birbirleriyle ve sahneyle nasıl ilişkili olduğu da dahil olmak üzere çok önemlidir. Konferans koltukları, seyircilerin her alanı rahatlık ile görebilmesi için genellikle eğimli katmanlar ile yapılır.

Sıralı oturma düzenlerinin kullanımı eski Yunanlılara kadar dayanır ve oditoryum ve stadyumlarda en yaygın oturma biçimidir. Koltuklar genellikle seyircilerin birbirlerinin yanı sıra sahneyi de görmelerine olanak tanıyan bir açıyla kavislidir. 360 ° dönen konferans koltukları öğrencilerin birbiri ile etkileşimini daha kolay hale getirebilir. Ayrıca grup çalışmasını ve iş birliğine dayalı çalışmayı kolaylaştırabilir.

Koltukların kendileri yeterli mesafeyi sağlamalı ve uzun süre oturmak için rahat olmalıdır; rahatsız bir koltukta oturmak, öğrencilerin ders yerine rahatsızlığına odaklanmasına neden olur- konfor, üretkenlikle ilişkilidir.

Konferans Alanı / Yazı Tablaları

Seyirciler sadece koltuklarında rahat hissetmekle kalmamalı, aynı zamanda da kolayca yazabilmelidir. Piyasada pek çok farklı yazı tableti mevcuttur, ancak bazı yazma tabletleri hem sol hem de sağ elini kullanan kullanıcılar için uygundur ve kullanıcıların öğrenme potansiyellerini artırmalarına ve en üst düzeye çıkarmalarına olanak tanır.

Yapısal Yükseltme ve Konferans Salonu Tasarımı

Bu, oturma yerinin sabitlendiği platforma atıfta bulunur, aynı zamanda basamak, yükselticiler olarak da adlandırılabilir. Üstün kaliteli yapısal yükseltme, ahşap güverteli çelik bir çerçeveden yapılmıştır. Bu yükseltme biçimi, herhangi bir amfide mükemmel görüş çizgilerinin oluşturulmasına izin verir. Yapısal yükseltme, farklı alanlara uyacak şekilde uyarlanabilir, ancak amfide çok yüksek olmamalıdır, çünkü bu seyirci için rahatsız edici olabilir.

Doğal Aydınlatma

Doğal aydınlatma, herhangi bir alandaki kullanıcılar için üretkenliği ve konfor seviyelerini artırır. Maalesef tasarımcılar, ısı, parlama ve dikkat dağınıklığı gibi başka sorunlara neden olabileceği için genellikle doğal ışık kullanımını uygun bulmazlar.

Akustik

Akustiği zayıf olan herhangi bir oda, anlamayı ve nihayetinde konsantrasyon seviyelerini engelleyecektir. Birçok konferans salonu, özellikle büyük olanlar gürültülüdür. Ses, sert yüzeylerden sekerek, sesi anlamak için beyni daha fazla zorlamaya zorlayan ekolara neden olur. Modern konferans salonu tasarımlarının çoğu akustik panelleri içerir.

Havalandırma

Toplanma amaçlı tüm büyük odalar ve binalar, havalandırma, hava değişim hızı ve iklimlendirme için dikkatli bir tasarıma ihtiyaç duyacaktır. Yönetmelikler, her konuğun saniyede minimum miktarda temiz hava ile beslenmesi gerektiğini şart koşar.

Aşırı sıcak ve havasız bir konferans salonunda oturmak konsantrasyondan ziyade yorgunluğu uyaracaktır çünkü seyirci konsantre olamayacaktır.

Diğer noktalar

Tekerlekli sandalye erişimi, yangından korunma ve yangın merdivenlerine kolay erişim de konferans salonu tasarımının planlanması için çok önemlidir.