Blog

Hastane Mobilyaları

Elektrikli yatak

Hastane mobilyası denildiği zaman akla ilk olarak hastaların konforu gelmelidir. Hastane ’de kullanılacak olan mobilyaların seçilmesi, dolayısıyla hastanenin dekorasyon projesinin oluşturulması başkaca alanlara ilişkin mobilya ve dekorasyon projelerine nazaran daha çok dikkat gerektiren ve yoğun hassasiyetin bulunduğu bir konudur. Hastaneler ve barındırdığı birimler, kullanım maksatlarına bağlı olarak hastaların ayakta veyahut yatarak muayene edildiği, her türlü tedavi işleminin ve araştırmanın yapıldığı, çok sayıda doktor – hemşire – hasta bakıcı gibi hastane personelinin 7/24 nöbet usulüyle çalışma gösterdiği yerlerdir.

Hasta karyolasından hasta yemek masasına, hasta yataklarından hasta bekleme koltuğuna kadar hastane mobilyalarının tercihinde, hastane için gerekli steril şartların göz önünde tutulması ve tüm proje ve dekorasyon aşamalarında söz konusu hususa dikkat etmek gerekmektedir.

Hastane mobilyaları bakımından göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus olan sterilizasyon şartlarına dikkat edilmemesi durumunda, uzun vadede oldukça büyük maliyetli revizyon çalışmalarının yapılması kaçınılmazdır. Dolayısıyla daha ilk aşamada belirtilen hususların dikkate alınarak en uygun hastane mobilyalarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Hastane mobilyalarında şunlara dikkat etmeliyiz;

            Hastane mobilyalarının tercihi, her ne kadar hastanenin fiziksel olarak kurulumundan sonrası süreci kapsama alanına alıyor gibi görünse de esas itibariyle hastane yataklarının ve diğer pek çok ekipmanın tercihinde hastanenin yapım aşaması etkili olmaktadır. Şöyle ki, hastanede kullanılacak diğer tıbbi cihazların yanı sıra hangi tür mobilyaların kullanılacağı, hastane yemek masası bakımından ne tür bir tercihin yapılacağı hususları hastanenin kurulmuş olan fiziki özellikleri dikkate alınarak şekillenecektir. Dolayısıyla henüz projenin başında iken dekorasyona ilişkin olarak uzman görüşlere başvurulmasında fayda bulunmaktadır.

Hastane mobilyalarına örnek olarak; 3 motorlu hasta yatağı, hasta karyolası, hasta yemek masası, 4 motorlu hasta yatağı, hasta bekleme koltuğu, hastane personelinin kullanacağı mobilyalar gösterilebilmektedir. Dolayısıyla söz konusu mobilyaların, hastanenin temel özellikleri ve konumu itibariyle oldukça değerli olduğu görülmekte olup en uygun niteliklere sahip olanların tercih edilmesi gerekmektedir.

Hastane mobilyaları; başta hasta sağlığı olmak üzere hasta yakınlarının konforu, uzun süreler boyunca çalışmak suretiyle hastalara şifa dağıtan hastane personelinin rahat bir şekilde çalışması ve şıklığı bir arada bulundurması nedeniyle seçiminde özen gösterilmesi gereken eşyalardır.