Ürünler

Depolama Sistemleri

Metal Arşiv Dolapları

Hastane Mobilyası

Okul Mobilyaları

İletişim Bilgileri

Çalışma Koltukları

Ders Çalışma Koltuğu

Çalışma hayatındaki kişilerin veya eğitim öğretim dönemlerinde öğrencilerin gününün oldukça önemli bir bölümü çalışma koltukları üzerinde geçmektedir. Çalışma hayatı üzerine yapılan ayrıntılı araştırmalar göstermektedir ki özellikle de; küçük ve orta ölçekli işlerde yer alan kişilerin oturarak geçirdiği üzere uyuyarak geçirdiği süreden fazladır. Dolayısıyla kişilerin uykularını geçirdikleri yatakların seçimine özen gösterdiği gibi; zamanlarının son derece büyük bir bölümünü geçirdikleri çalışma koltuğu seçiminde de özen göstermesi gerekmektedir. Bu anlamda, iş hayatında yer alanların ve uzun ders çalışması yapan öğrencilerin çok daha verimli; konforlu ve sağlığı tehdit etmeyen kendileri için en uygun çalışma koltuğunu tercih etmeleri gerekmektedir. Doğru seçimin çok önemli olduğu çalışma koltuğu tavsiye bakımından en ideal ifade herkesin kendisine en uyun çalışma koltuğunu seçmesi gerekliliğidir. Çalışma koltuğu tercihinde; kişilerin fiziksel özellikleri başta olmak üzere çalışma şekli, alışkanlıkları ve başkaca etmenler etkili olmaktadır.

            Özellikle de ofis ortamında çalışanlar, çalışma sürelerini sürekli olarak bilgisayar başında geçirmektedir. Örnek vermek gerekirse, bilgisayar başında saatlerini harcayan bir yazılımcı çalışma koltuğu tercihinde çok dikkatli olmalıdır. Bu sebeple böyle bir kişinin seçeceği çalışma koltuğunun vücudu bütünüyle destekleyici olması, uzun çalışma sürelerinden ve duruş bozukluğundan kaynaklı ağrıları, boyun ve bel fıtığı gibi sağlık sorunlarını önleyecektir.

Kişiye en uygun özellikte bir ortopedik çalışma koltuğu tercih edilmesi, uzun süreli çalışmaların neden olduğu ağrıları önlediği gibi zamanla gelecekte ortaya çıkabilecek pek çok sağlık sorununu da önlemeye yardımcı olmaktadır.

Çalışma Koltukları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Kişinin kendisine en uygun çalışma koltuğu seçiminde dikkat etmesi gereken noktaların başında çalışma koltuğunun yüksekliği gelmektedir. Çalışma koltuğunun yüksekliğinin kişinin fiziksel özelliklerine uygun olmaması, verimli bir çalışma yapılmasını engelleyeceği gibi duruş bozukluklarından kaynaklı ağrılara ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilecektir. Bu anlamda, çalışma koltuğu yüksekliğinin, aşağı ve yukarı şekilde ayarlanabilir nitelikte olması faydalı olmaktadır. Çalışma koltuğunun yüksekliğinin nasıl olması gerektiğine ilişkin olarak; üst bacağın yere paralel olduğu ve ayakların yere tam bastığı bir pozisyonun, çalışma koltuğu açısından uygun olduğu söylenmektedir. Çalışma koltuğu seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer husus sırt yüksekliğidir. Bu anlamda, kişinin çeşitli oturma şekillerinde rahat etmesini sağlayacak şekilde sırt yüksekliğinin ayarlanabilir olduğu bir çalışma koltuğu seçmesi faydalı olacaktır.

Yorum Bırak