Blog

Çalışma Koltukları

Çalışma hayatında gün boyu oturarak iş yapmak zorunda olanlar iyi bilirler ki , tercih edilen koltuklar sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir. Herhangi bir koltuk ya da sandalye ile, kas ve iskelet sistemi bozukluklarına davetiye çıkarılır. Bu nedenle çalışma koltukları seçiminde hassas davranılması gerekir.

Uzun süre oturarak çalışıyor olmanın iskelet sistemine vermiş olduğu zararı en çok da fizyoterapistler söylüyor. Çalışma hayatını askıya alamayacağınıza göre, daha ergonomik hale getirmek sizin elinizde. Oturmaktan kaynaklanan sağlık sorunlarını en aza indirmek adına, omurganın doğal eğrisini destekleyen ve doğru pturuşu sağlayan çalışma koltukları kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır.

Çalışma koltuğu nasıl olmalı?

Kendinize en uygun çalışma koltuğu seçimini yaparken, çalışma şeklinizi, alışkanlıklarınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında sağlık açısından uygun olanını araştırmayı unutmamalısınız.

Sağlıklı çalışma koltuğu özelliklerine baktığımızda, yüksekliğinin ideal olması için ayarlanabilir özelliğe sahip olmalıdır. Vücut ölçülerinizi esas alarak koltuk yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.  Diğer yandan koltuk vücut ölçülerinize uygun olmalıdır. Örneğin; oturduğunuzda üst bacağınızı desteklemelidir. Kollarınızı kolçaklara dayamanızı zorlaştıracak kadar büyük ve dizlerinizin arkasına temas edecek kadar büyük olmamalıdır.

Ofistim olarak çalışma koltuğu üretiminde , insan sağlığını esas alarak farklı çalışma şekillerine uygun olarak, uluslar arası sağlık ve güvenlik standartlarında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çalışma koltukları modelleri arasında size en uygun olanı tercih ederek kendi koltuğunuza sahip olabilirsiniz.

Özellikleri konusunda seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle bir sıralayacak olursak:

  • Ayaklar yere rahatça oturmalıdır. Değilse, koltuk yüksekliğini ayarlayın veya bir ayaklık ekleyin.
  • Kol dayanakları vücuda yakın olmalı ve omuzun gevşemesine izin vermelidir.
  • Kol yüksekliği ayarlanabilir ve masanın yüksekliğine uygun olmalıdır. Bu, omuzlarda zorlanmayı önleyecektir.
  • Sandalyenin arkası, yeterli destek sağlamak için omuz bıçaklarının ortasına gelmelidir, omuzların üstünde daha da iyidir.
  • Koltuk arkalığı ayarlanabilir ve omurganın şeklini takip etmelidir. Ayrıca alt sırttaki eğriyi de desteklemelidir.
  • Mümkünse, yastık köpüğü olmalıdır. Diğer yastıklar çabuk yıpranır ve sandalyeyi rahatsız eder.
  • Sandalyenin koltuğu, diz ve diz arasına iki veya üç parmak uzunluğu koyacak kadar uzun olmalıdır.

 Çalışma koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, sağlığınıza zarar vermeyen materyallerden üretilmiş olmasıdır. Çalışma koltuğunun özellikleri konusunda da hassas davranmak gerekir. Sırt yüksekliği, bel desteği, sırt sertliği, boyun desteği, sırt eğimi, oturma derinliği, ve kolçakları ayarlanabilir şekilde dizayn edilmiş olmalı ve çalışma şeklinize göre ayarlanabilmelidir. Ofistim olarak sizlere bu konuda en kaliteli ve ergonomik ürünleri sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Sağlıklı bir çalışma koltuğu, sizin tüm vücudunuzla hareket etmenize gerek kalmadan hareketinize uyum sağlayacak şekilde dönebilme özelliğine sahip olmalıdır. Üretim aşamasında kullanılan malzemeler sağlığa zararlı kimyasallardan olmamalıdır. Diğer yandan güvenlik standartlarına uygun olduğunu belirten sertifikalara sahip olmalıdır. Ofistim farkı ile tüm bu ayrıcalıklara sahip olabilirsiniz.

Çalışma koltuklarında aranan bir diğer özellik ise, ayaklarının ergonomik olmasıdır. Öyle ki ağırlık merkezi değişse bile düşmeyi engelleyecek genişlikte tasarlanmış olmalıdır. Tekerlekler konusunda ise mekanın zeminine göre tercih edilmelidir. Sert ya da yumuşak zemine uygun tekerlekli koltuklar tercih edilmelidir. Çalışma şeklinize uygun olacak şekilde çalışma koltuğunuz oturduğunuzda ya da kalktığınızda kitlenme özelliğine sahip olmalıdır. Böylelikle gereksiz ve ani hareketlerle konsantrasyonunuzu bozmanıza gerek kalmayacaktır.

Ofis bekleme koltukları (Bankey)

Ofis büro malzemelerinin seçiminde görünüşü kadar ergonomik oluşu da büyük önem arz eder. Modern ofis bekleme grubu tasarımları ile ofislere estetik dokunuşlar katan Ofistim ile sizde çalışma alanlarınızda ofis bekleme koltukları ile fark yaratabilirsiniz.

Ofis, hastane misafir odalarında kullanılan bekleme koltuk modelleri birbirinden farklı tasarım ve renkleri ile birlikte beğeninize sunulmuştur.

Yönetici Masası Seçerken

Bir iş yerinin tüm yükünü omuzlayan yöneticiler elbette her şeyin en iyisine layıktırlar. Gün boyu iş stresi ve yorgunluğu ile mücadele ederken çalışma masaları ve koltukları ile rahatlığa kavuşmayı en çok onlar hak ederler. Ofis mobilyaları seçerken şirketin markası ve tarzını yansıtan seçimlerle kendinize en uygun yönetici masası tercihini yapabilirsiniz. Konforlu bir ofis yönetici masası, ergonomik bir çalışma koltuğu ile ofiste uzun saatler geçiren yöneticilerin rahatını sağlayan tasarımları sizler için hazırlıyoruz.

Ofis takımı seçerken, çalışma ortamının yoğunluğundan, çalışma alanına kadar pek çok unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Ofis yönetici masası takımları seçilirken, ne kadar kullanışlı olacağı da önem arz eder. Çekmeceler, raflar ile desteklenen takımlar gereksiz dağınıklığın önüne geçecektir. Böylece iş verimliliği artacaktır. Büro içerisinde rahat hareket etme konusunda ofis takımlarında yer alan sehpa ve dolapların tekerlekli olması daha uygun olacaktır.

Modern Çalışma Masaları Nasıl Olmalı?

Çalışma masaları gün boyu öğrencilerin ve çalışanların en çok vakit geçirdiği, önemli kararlar alınıp imzaların atıldığı, yoğun tempolu çalışma hayatında insanlara eşlik eden yol arkadaşıdırlar. Her ne kadar basit bir eşya gibi görünse de kullanım amaçları göz önünde bulundurulduğunda aslında önemi daha çok anlaşılmaktadır.

Modern çalışma masası seçerken herhangi bir model tercih etmek yerine ne için kullanılacağına ve ne şartlarda kullanılacağına uygun olanı tercih etmek gerekir. Masada çalışma yapmak için kişi , bedensel ve zihinsel olarak kendisini rahat hissetmelidir. Masanın yüksekliği kişinin boyutuna uygun olmalıdır ki bu bedenin duruşunu direk etkiler. Sağlık açısından kambur bir duruş uygun değildir. Sadece masa ile kalmayıp aynı zamanda çalışma sandalyesinin de uygun standartlarda seçilmesi gerekmektedir.

Çalışma sandalyesi ve çalışma koltuğu  uyumu şart !

Sağlıklı bir omurga için, gün boyu masa başında çalışan bireylerin, uygun standartlarda çalışma sandalyesi ve çalışma masası tercih etmeleri gerekir. Çalışma masası seçerken  fiziki bir rahatsızlığın önüne geçmek için, masanın sandalye ile oranı ve kol seviyesine dikkat ederek en uygun seçim yapılmalıdır..

Her ne kadar bu konuda rastgele seçim yapılsa da, aslında çevremizdeki eşyaların zihinsel ve bedensel olarak üzerimizdeki etkisini düşününce ne kadar seçici davranılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Masa seçerken öncelikle ne amaçla kullanılacağı dikkate alınmalıdır. O masanın üzerinde her gün ne iş yaptığınız ve hayalinizin ne olduğu esas alınmalıdır.  Masanın renk seçimi konusunda karar verirken de yine rastgele seçim yapmak yerine, duvar renginize zıt olacak şekilde daha dikkat çekici olanlar tercih edilmelidir. Masanızın üzerine sizi motive edecek ya da işinize yarayacak objeler koyarak daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Böylece hem şıklık katmış hem de amacına uygun kullanmış olursunuz. Firmamız yüzlerce tasarım arasında her müşterimizin ihtiyacına uygun çalışma masası modelleri tasarlamaktadır.

Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz çalışma koltukları ne kadar rahat?

Ofis çalışanlarının en büyük ortak noktası elbette ki PC başında geçirmeleridir. Bu nedenle, çalışma koltuğu tercih ederken tüm vücudu destekleyen özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Oturarak gününü geçiren çalışanların ortak sorunu olan bel ve boyun fıtığı, sırt ağrıları ve müzmin ağrıların hepsi, yanlış koltuk ve masa seçiminden kaynaklanmaktadır.

Ofislerinizde ergonomik ve şık tasarımlar ile hazırladığımız birbirinden farklı çalışma koltuğu modellerimiz için Ofistim farkı ile konforu yaşayabilirsiniz.

İletişim