Blog

Modern Çalışma Masası

Modern Çalışma Masası

Modern çalışma masaları, çalışanların ve öğrencilerin gün içerisinde en fazla vakit geçirdiği alandır. Çalışma masası geleceğe yönelik vizyon belirlemede, hayal kurmada, yoğun tempolu çalışmalarda, önemli kararlar alınmasında ve benzeri olaylarda kişilere eşlik eden bir eşyadır. Dolayısıyla bu denli önemli bir misyonu olan çalışma masası, çalışanların ya da öğrencilerin hayatında oldukça değerli bir yere sahiptir. Kişiye en uygun modern çalışma masası, en doğru çalışmaların ve kararların alınması açısından faydalı bir eşya olmaktadır.

Çalışma Masasının Önemi

            Çalışma masasına oturulduğunda, yapılacak iş bakımından bedensel ve zihinsel açıdan kişinin kendisini rahat hissetmesi gerekmektedir. Konforlu ve kullanışlı bir modern çalışma masası, yapılan çalışmanın verimli olmasında oldukça etkilidir. Çalışma masası seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsur yüksekliktir. Çalışma masasının yüksekliği, kişinin bedeninin duruşunu belirlemektedir. Sandalyeye oturulduğunda çalışma masası yüksekliğinin alçak olması durumunda, kişinin bedeni kambur bir duruş sergileyecektir. Çalışma masasının yüksekliğinin fazla yüksek olması durumunda ise kişinin çalışması sırasında fazla yorulmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla kişiler çalışma masası seçiminde; fiziksel açıdan rahatsızlık çekmemek adına sandalye ile yükseklik oranına, kol seviyesine dikkat etmelidir.

Çalışma Masaları

            Çevremizdeki çoğu eşyanın olduğu gibi çalışma masasının da kişinin zihninde bıraktığı bir etki bulunmaktadır. Çalışma masasından memnun olmayan, isteklerine, tarzına ve hayallerine hitap etmeyen bir kişinin verimli çalışması söz konusu değildir. Dolayısıyla görülebilir ki çalışma masası kişinin yaşamı üzerinde oldukça etkili bir eşyadır. Bu anlamda modern çalışma masası, fonksiyonel niteliği ile kişinin daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.       Çalışma masasının rengi de seçiminde belirleyici bir unsurdur. Çalışma masasının renginin duvar renginin karşıtı bir renk olması; masanın ve üzerindekilerin ortamda çok daha dikkat çekmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra masanın renginin kişinin üzerindeki etkisini de göz ardı etmemek gerekmektedir. Genel olarak kırmızı renginin kişilerde karamsarlık ve yorgunluk yarattığı bilinmektedir. Dolayısıyla modern çalışma masası seçiminde düz, sade, açık ve mat renklerin çoğunlukla tercih edildiği görülmektedir. Öğrencilerin ya da çalışanların, kendilerine en uygun nitelikteki çalışma masasını seçmesi, motivasyon ve verimlilik açısından önemlidir.