Blog

Çalışma Koltukları

Çalışma Koltukları

Çalışma koltukları, iş hayatındaki kişilerin ya da öğrencilerin gününün büyük bir bölümünü geçirdiği eşyalardır. İş hayatına ilişkin yapılan incelemeler de özellikle küçük ve orta ölçekli çalışmalarda yer alanlar, uyudukları süreden fazlasını oturarak geçirdiğini göstermektedir. Bu sebeple uyuduğumuz yatağın seçimine dikkat ettiğimiz kadar çalışma koltuğunun seçimine de özen göstermek gerekmektedir. Çalışanlar ve öğrenciler bakımından en verimli ve konforlu çalışma süreci geçirmek adına çalışma koltuğunun iyi seçilmesi gerekmektedir.

Çalışma Koltuğunun Önemi ve Çalışma Koltuğu Seçimi

     Ofis ortamında çalışanların çoğunluğu çalışma sürelerini pc karşısında geçirmektedir. Bu nedenle vücudu bütünüyle destekleyici nitelikte bir çalışma koltuğuna sahip olmak, ağrıları, bel veya boyun fıtığı gibi sorunların oluşmasını engelleyecektir. Doğru seçilmiş bir çalışma koltuğu, uzun zamanlı yanlış oturuşun yol açabileceği rahatsızlıkların engellenmesinde büyük öneme sahiptir. Çalışma koltukları seçiminde; kişinin çalışma şekli, alışkanlıkları ve özel ihtiyaçları gibi bir çok faktör göz önünde bulundurulmaktadır.

Çalışma koltuğunun yüksekliğinin aşağıya ve yukarıya değiştirilebilir nitelikte olması, sağlıklı çalışma koltuklarının ilk niteliklerindendir. Bu sayede, kişiler beden ölçülerine, masa yüksekliğine ve çalışma pozisyonuna göre en uygun çalışma koltuğu yüksekliğini ayarlayabilmektedir. Çalışma koltukları yüksekliğinin ayarlanmasında; ayakların yere tam basması ve üst bacağın yere paralel olması, uygun bir pozisyondur. Çalışma koltukları seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur çalışma koltuğunun genişliğidir. Çalışma koltuğunun kişinin beden ölçülerine uygun olarak yeterli oturma alanına sahip olması gerekmektedir.

Koltuğa oturulduğunda, kişinin üst bacağının desteklenmesi ancak kolların kolçaklara dayanmasını da zorlaştıracak kadar büyük olmaması gerekir. Sağlıklı bir çalışma koltuğu bakımından, ayarlanabilir bir bel desteği, olmazsa olmaz niteliklerdendir. Bel desteği sayesinde kişinin alt omurgası ve bel boşluğu desteklenecek, uzun süreli oturmadan dolayı oluşabilecek baskı ve yük azaltılmış olacaktır. Çalışma koltukları bakımından tercihler arasından diğerlerinden ayrılabilir nitelikteki bir başka faktör sırt yüksekliğinin ayarlanabilir olmasıdır. Sırt yüksekliğinin ayarlanabilir olması, değişik oturma pozisyonları bakımından kişinin belini ve sırtını destekleyecek ve baskıyı azaltacaktır. Dönebilme yeteneği de çalışma koltukları bakımından aranan bir özelliktir. Kişinin çalışma sürecinde geniş bir alana hitap etmesini ve daha rahat çalışmasını sağlamaktadır.