Blog

Bulgaristan Otel Mobilya Üreticileri

Bulgaristan Otel Mobilya Üreticileri

Bulgaristan otel mobilya üreticileri yaklaşık 7.5 Milyon nüfusa sahip olan Bulgaristan’da uzun yıllardır oldukça kaliteli hizmet vermektedir. Herkesin bildiği gibi mobilya sektörü içerisinde sandalye ve oturma mobilyalarından, diğer birçok çeşitli alanlar içerisinde kullanılan mobilyalar üzerine hizmet vermektedir.

Aynı zamanda otel mobilyaları sektörünü de içerisinde barındıran mobilya sektörüne bakıldığında mobilyaların Bulgaristan içerisinde farklı firmalar tarafından üretildiği görülmektedir. Ayrıca Bulgaristan içerisindeki otel mobilyaları sektörünün ya da daha genel bir anlatım ile mobilya sektörünün araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre oldukça geleneksel olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Bulgaristan Otel Mobilya Üreticileri

Bulgaristan Otel Mobilya Üreticileri Sektörü Genel Özellikleri

Gün geçtikçe küreselleşen dünya içerisinde çeşitli krizlerin gündemde olduğu görülmektedir. Özellikle birçok farklı sektörü etkileyen söz konusu küresel krizler baz alındığında Bulgaristan otel mobilya üreticileri sektörünün, sözü geçen krizden en az etkilenen sektör olduğu görülmektedir. Ayrıyeten buradan da anlaşıldığı gibi Bulgaristan mobilya sektörü aslında oldukça gelişmiş olan bir alt yapıyla hizmet vermektedir.

Bununla birlikte toplu üretimlerin de sağlanabildiği Bulgaristan otel mobilya üreticilerinin, aynı zamanda tekli üretimlerde de bulunduğu bilinmektedir. Müşterinin tamamen kendi isteği doğrultusunda hazırlanışı olan mobilyaların oldukça profesyonel bir şekilde üretildiği belirtilmektedir.

Bulgaristan Otel Mobilya Üreticileri Örnekleri Nelerdir?

Yukarıda da değinildiği üzere mobilya üretimi Bulgaristan içerisinde oldukça gelenekselleşmiş bir sektör olarak bilinmektedir. Dolayısıyla buradan da anlaşıldığı üzere Bulgaristan otel mobilya üreticilerine birçok yerel üretici örneği verilebilmektedir.

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler ışığında bakıldığında Bulgaristan içerisinde toplam 2100 kadar mobilya sektöründe firma çalıştığı görülmektedir. Ayrıca otel mobilya sektörü firmalarının ise farklı bölgeler içerisinde konumlandığı karşımıza çıkmaktadır.

Bulgaristan Otel Mobilya Üreticileri Hangi Bölgelerde Hizmet Vermektedir?

Ayrıyeten Bulgaristan ülkesinde farklı bölgeler içerisinde hizmet veren Bulgaristan otel mobilya üreticilerinin genel itibari ile Sofya ve Plovdiv ve bununla birlikte Varna, Pazarcik ve Blagoevgrad bölgelerinde oldukça aktif bir şekilde hizmet verdiği görülmektedir. Aynı zamanda söz konusu mobilya üretimi içerisinde hizmet veren firmalar arasında çeşitli KOBİ’lerin varlığı da dikkat çekmektedir.

Dolayısıyla Bulgaristan ülkesi içerisinde mobilya sektöründe KOBİ’lerin yoğun bir şekilde yer alması özelliği, sözü geçen ülkeyi diğer Avrupa şehirleri ile de oldukça benzer kılmaktadır. Bununla birlikte Bulgaristan otel mobilya üreticilerinin ne kadarının KOBİ şeklinde hizmet verdiğine bakıldığında bu sayının yaklaşık olarak yüzde 99 olduğu, bunun yanı sıra yüzde 70’inin ise küçük bir işletme olarak hizmet verdiği karşımıza çıkmaktadır.

Otel Mobilya Üreticileri Ne Yapar?

 

Mobilya sektörü içerisinde oldukça önemli olan bir diğer sektör de otel mobilya sektörü olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte otel mobilya sektörü içerisinde yer alan otel mobilya üreticilerinin ne yaptığı da bir diğer araştırma konusu olarak bilinmektedir.

Yukarıda değinilen bilgilere göre bakıldığında Bulgaristan otel mobilya üreticileri dahil tüm otel mobilya üreticilerinin çeşitli konseptler ile birlikte hazırlanmış otel mobilyalarını ürettiği bilinmektedir. Otelde kullanılan bu mobilyalara ise masa, sandalye, dolap ve benzeri ürünler örnek olarak verilebilmektedir. Genel itibari ile otel mobilya üreticilerinin yaptıkları iş kısaca bu şekilde özetlenebilmektedir.

Otel Mobilya Üreticileri Nasıl Çalışır?

Otel mobilya üreticileri nasıl çalışır konusuna bakıldığında söz konusu üreticiler için en önde olan şart müşterilerin otellerinde sağladığı konforun ön planda olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Bulgaristan otel mobilya üreticileri için de aynı şart ön sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla otel mobilyaları üretilmeden önce belirli bir tasarım ve dekorasyon planı yapılmaktadır. Bununla birlikte otel mobilyaları üretilmeden önce belirli bir plan baz alınmalı ve söz konusu plan dahilinde mobilya üretimi gerçekleştirilmelidir.

En önemli amacının dekorasyon ve tasarım olduğu bilinen otel mobilya üreticilerinin belirli bir konsept üzerinde de çalıştığı karşımıza çıkmaktadır. Plan olarak adı geçen taslağın aynı zamanda bir tasarım şekli olduğu da bilinmektedir. Genel itibariyle müşterilerin istekleri ve kişisel zevkleri doğrultusunda planlanan otel mobilyalarının, yukarıda da değinildiği üzere belirli konseptlere uygun şekilde de hazırlandığı bilinmektedir. Konseptlere örnek olarak belirli dönemi yansıtan dekorasyon biçimleri ya da istenilen tarza sahip konsept mobilyalar yer alabilmektedir.

Otel Mobilyaları İçin Tasarımlar Nasıl Yapılır?

Otel mobilyaları için tasarımlar konusuna değinildiğinde ise aslında söz konusu tasarımların istenilen dekorasyon ile paralel bir şekilde ilerleyişe hakim olduğu görülmektedir. Bir başka anlatım ile otel mobilya üreticilerinin müşterilerinden aldıkları siparişlerin en temel ögesi aslında istenilen dekorasyon biçimi olarak özetlenebilmektedir.

Dolayısıyla Bulgaristan otel mobilya üreticileri için de aynı konunun baz alındığı söylenebilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere otel mobilyaları için tasarımlar aslında otel içerisinde hakim olunması istenilen dekorasyon tarzına göre işleyiş gösterdiği belirtilmektedir. Ayrıyeten müşterilerin özel bir konsept istemesi halinde söz konusu mobilya tasarımlarının da belirtilen ve istenilen konseptlere göre hazırlanabildiği bilinmektedir.

Otel mobilyaları tasarımlarının aslında temel olarak iki ana grupta toplandığı görülmektedir. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında otel mobilya tasarımlarının klasik ya da lüks bir tarzda tasarlandığı bilinmektedir. Müşterilerin minimalist istekleri doğrultusunda çeşitli tasarımların da yapıldığı belirtilmektedir.

Otelde Kullanılan Mobilyalar Hangileridir?

Otel mobilya üreticileri konusu baz alındığında otellerde kullanılan mobilyaların hangileri olduğu konusu üzerine de çeşitli araştırmaların gerçekleştirildiği karşımıza çıkmaktadır. Buna göre otel mobilyalarının genel olarak şu şekilde sıralanabildiği bilinmektedir;

  • Sandalye,
  • Yatak,
  • Kanepe,
  • Dolap,
  • Çekmece,
  • Aynalı masa,
  • Yatak başlığı ve benzeri ürünler.

Temel olarak herhangi bir otel içerisinde kullanılan çoğu mobilyaların yukarıdaki şekilde olduğu görülmektedir. Ayrıca müşterilerin özel istekleri doğrultusunda tekli veya çoklu üretimlerinin gerçekleştirilebildiği söz konusu mobilyalar için otel mobilya üreticilerinin belirtilen siparişler doğrultusunda üretim yaptığı ve hizmet verdiği görülmektedir.

Aynı zamanda farklı konseptlere ya da farklı dekorasyon ve tasarım biçimlerine göre de hazırlanıldığı bilinen otel mobilyalarının üretim şekilleri Bulgaristan otel mobilya üreticileri tarafından da aynı şekilde üretildiği görülmektedir. Bu neden ile bir otel mobilyası üretimi isteyen müşterinin öncelikle istediği tasarıma ya da dekorasyon ile konsept biçimine karar vermesi gerekmektedir. Verilmiş olan kararlara göre de otel mobilyalarının üretimi belirlenen süre içerisinde hazır bir hale getirilmekte ve müşteriye teslim edilmektedir.

Otel Mobilyaları Hakkında Birtakım Bilgiler

Tamamen müşteri istekleri doğrultusunda hizmet verilen otel mobilyaları üretimi içerisinde önemli görülen durum yukarıda da değinildiği üzere belirli bir planın olmasının yanı sıra belirli bir konseptin de olmasıdır. Ayrıyeten değinilen bu iki durumun tam ve net bir şekilde belirlenmiş olması otel mobilyalarının tasarım süreçlerini de oldukça kolaylaştırmaktadır.

Gerek küçük gerek büyük ya da gerek meşe, kiraz veya ıhlamur, kayın ağaçları kullanılarak elde edilen otelde kullanılan ahşap mobilyaların oldukça çeşitli malzeme kullanılarak üretilebildiği görülmektedir. Bulgaristan otel mobilya üreticileri arasında yer alan Ofistim firmasının da aynı şekilde çeşitli tasarım planları ya da çeşitli konseptler ile birlikte otel mobilyaları ürettiği bilinmektedir. Söz konusu Ofistim markası otel mobilyaları sektörü içerisinde tercih edilen bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır.